Заява віцепрем’єра України, міністра з питань тимчасово окупованих територій, представника України в Тристоронньої контактної групи в Мінську Олексія Резнікова, який назвав Донбас «раковою пухлиною» на тілі України, а його жителів – «ментально хворими», свідчить про посилення «партії війни», яка намагається продовжити лінію ескалації конфлікту на Сході України.
«Це хворі території, ментально зокрема. Є варіант резекції повної, ампутації, або лікувати. Я за терапію та повне відновлення нашого організму», – сказав Резніков, водночас даючи зрозуміти, що далекий від пошуку компромісів у цьому питанні.
Показово, що подібні заяви робляться тоді, коли самопроголошені республіки надають на розгляд української сторони свою дорожню карту щодо врегулювання конфлікту, і цей проєкт має безліч позитивних і прийнятних моментів. Принаймні, цей документ можна розглядати як суттєвий прогрес у переговорах. Своє слово мала сказати українська сторона. Якщо заява Резнікова є відповіддю України, то в очах світової спільноти тепер саме Українська сторона демонструє свою нездатність домовлятися.
Президент Володимир Зеленський неодноразово заявляв про своє бажання досягти миру в Україні. Заяви Резнікова – людини, яка уповноважена шукати формулу миру та вести переговори від імені України – звучить як виклик і як відмова від колишньої політики. Тим більше, що ці слова пролунали в ефірі каналу, який належить Петру Порошенку, у програмі, яку веде відома пропагандистка та розпалювачка ненависті.
По суті, ми є свідками того, як в Україні відроджується порошенківщина – найбільш реакційний прояв українського націоналізму з нехтуванням усіх норм законності та основ суверенітету, а найближче оточення президента штовхає його на дії, прямо протилежні тому, що було заявлено під час президентських виборів 2019 року. Протистояння з Конституційним Судом, одкровення Резнікова, войовничі слова самого Володимира Зеленського – це ланки одного ланцюга.
Вважаю, що Олексій Резніков після своєї заяви не має морального права розв’язувати державні питання реінтеграції Донбасу й повинен як скласти свої повноваження в Тристоронній контактній групі, так і подати у відставку із займаних посад в уряді.
Упевнений, що Україна продемонструє бажання досягти компромісу в братовбивчій війні на Донбасі та запропонує свій варіант «дорожньої карти» – для того, щоб подальша дискусія в межах ТКГ велася більш результативно.
по темі