19 Травня 2020

За період карантину падіння виробництва в металургії становить приблизно 20%. Головними причинами цього є як відсутність внутрішнього попиту на продукцію вітчизняних метпідприємств, так і пов’язана з періодом карантину зупинка найбільших світових споживачів цієї продукції – автомобілебудівних концернів і сектору будівництва.

Падіння обсягів виробництва та виторгу – загальна негативна тенденція на світовому ринку металургійної продукції. Для вітчизняних металургів вона ускладнюється ще й тим, що внутрішнього попиту в Україні практично немає. Виторг метпідприємств повністю залежить від експорту, а його обсяги істотно знизилися внаслідок падіння попиту та падіння цін на світових ринках.

Ба більше, уже сьогодні ми зіткнулися з новою проблемою: європейські металургійні підприємства лобіюють перед Єврокомісією введення мит і заборон для іноземних виробників на постачання своєї продукції на ринки ЄС. Ризики появи таких обмежень дуже реальні, адже більшість урядів сьогодні стали на позиції захисту національних виробників.

Це, без сумніву, порушує Угоду про Асоціацію та Зону вільної торгівлі України та ЄС, і доля експортоорієнтованих галузей економіки буде залежати від активної позиції українського президента та уряду, а також їхньої готовності обстоювати інтереси металургійної галузі – головного джерела валютного виторгу для економіки.

Попри кризові тенденції в галузі, українські металурги не скорочують робочі місця й не знижують рівень оплати праці, виконуючи свої соціальні зобов’язання перед працівниками й рятуючи мільйони українських сімей від негативних наслідків карантину. До того ж, галузь і далі в повному обсязі фінансує всі проєкти модернізації, насамперед пов’язані з підвищенням екологічних стандартів виробництва. У таких умовах і держава має зробити крок назустріч металургам.

По-перше, стимулювати внутрішнє споживання продукції української металургії, давши можливість отримувати доступні кредити українським підприємствам. По-друге, назріла необхідність введення також інших захисних заходів, наприклад, як-от пріоритетність продукції українських метпідприємств для відвантаження в українських морських портах щодо транзитних вантажів.

Адже продукція гірничодобувного комплексу – зокрема, залізна руда, – сьогодні одна з небагатьох статей експорту, обсяги виробництва якої можна порівняти з докризовим періодом. Тому необхідно створити всі умови для збереження цих обсягів. Адже саме експортоорієнтовані галузі стануть основою для відновлення економіки після кризи й допоможуть подолати її катастрофічні наслідки – від п’ятивідсоткового падіння ВВП до стрімкого зростання безробіття.

Всі новини
по темі