16 Січня 2020

Сьогодні Верховна Рада прийняла в другому читанні нову редакцію закону «Про повну загальну середню освіту». У ньому знову не імплементували рекомендації Венеціанської комісії, хоча уряд обіцяв їх врахувати. Проте, закон повторює норми про мову навчання, які раніше викликали критику Ради Європи.

Тепер здобувати повну середню освіту рідною мовою зможуть лише народи, названі в законопроекті корінними – насамперед, кримські татари. Нацменшини, чиї мови є офіційними мовами ЄС, зможуть навчатися рідною мовою від 20 до 60% навчального часу.

Але в найскладнішому становищі опиняться російськомовні та двомовні українці: вони разом із росіянами прирівняні до «інших національних меншин» та отримають можливість вивчати російську мову в школах тільки в межах 20% від навчального часу. Саме на цю дискримінацію і звертала увагу Венеціанська комісія.

Невиправданими є також норми закону про привілеї в обсягах навчальних годин рідною мовою в прив’язуванні до статусу офіційної мови не тільки ЄС, а й будь-якого іншого державного утворення. Поділ громадян на сорти за мовною, регіональною, релігійною та іншими ознаками має залишитися в минулому!

Багатонаціональна українська держава стане сильнішою, обравши полімовність частиною своєї ідентичності, розвиваючи власний унікальний полікультурний простір, визнавши російську мову однією з рідних для понад 40% громадян України, створивши власні стандарти та норми російської мови.

Дотримуючись гарантованих Конституцією та Європейською мовною хартією прав, ми матимемо вигляд цивілізованого партнера в очах держав-сусідів і всієї міжнародної спільноти.

Всі новини
по темі