24 Листопада 2020

Міністерство фінансів України та Національний Банк України повинні зайняти активнішу позицію та ініціювати відстрочення виплат і, можливо, реструктуризацію державного боргу. 21–22 листопада в Ер-Ріяді під головуванням Саудівської Аравії пройшов найважливіший саміт «Групи двадцяти». Одним із його результатів стала підсумкова Декларація, у якій держави G20 зафіксували намір продовжити до середини 2021 року відстрочення з виплат боргових зобов’язань для найбідніших країн світу на загальну суму в 5,7 млрд дол. США.

Україна також може ініціювати переговори з міжнародними кредиторами щодо перегляду наших зовнішніх зобов’язань. Щоб звернутися по допомогу, ми не повинні чекати катастрофічного погіршення ситуації в економіці до рівня країн, яким надано відстрочення G20. Війна, деіндустріалізація, різке падіння припливу іноземних інвестицій, а тепер ще й пандемія коронавірусу ставлять під загрозу шанси на відновлення нашої економіки.

Виживання українського народу – достатня підстава для початку такого діалогу з кредиторами, формування конструктивних і адекватних пропозицій із нашого боку, уникаючи, звичайно, загроз оголошення дефолту. І міжнародні кредитори, які заявляють про те, що є нашими партнерами, мають піти назустріч. За прогнозами НБУ падіння економіки України у 2020 році становитиме 6%, а погіршення епідемічної ситуації істотно сповільнить її відновлення у 2021 році – зокрема через світову кризу – зниження попиту та цін на товари вітчизняного експорту.

На виплати й обслуговування державного боргу у 2021 році Україна витратить майже 600 млрд грн, і це найбільша стаття всіх витрат державного бюджету, що плануються на рівні 1,35 трлн грн. Це унеможливлює фінансування розвитку людського капіталу та соціально-економічної інфраструктури. Призупинення виплат основного боргу та відсотків за ним як мінімум на рік допомогли б акумулювати необхідні для боротьби з пандемією та відновлення економіки кошти.

Хочу звернути увагу на важливість інвестування в соціальний капітал, про який заявили держави «Групи двадцяти»: розвиток медицини та освіти обрані як пріоритетні напрями. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, звертаючись до Саміту, також закликав G20 списати борги бідних країн і спрямувати зусилля на підтримку охорони здоров’я, освіти та соціальних проєктів у країнах, що розвиваються. Українська держава в період кризи також має змістити акценти в бік збереження та розвитку головного ресурсу економіки – людського капіталу.

Всі новини
по темі