28 Червня 2020

Сьогодні Україна відзначає День Конституції – Основного закону, який, по ідеї, має бути непорушною основою цивільних прав та обов’язків, документом, що впорядковує відносини між органами влади, між владою та суспільством.

У Конституції відбито фундаментальний принцип нашого суспільного договору: діяльність держави визначають права та свободи громадянина та їх гарантії, а не навпаки. Це український народ, прийнявши Конституцію, дав обмежувальні приписи державі, а не держава дала нам перелік прав і свобод. І саме держава відповідальна перед людиною за те, як реалізовані та захищені ці права.

Багато поколінь наших предків мріяли про державу, керовану законами моралі та розуму. На жаль, за 24 роки, що минули з моменту прийняття Конституції, її так часто порушували, переписували, підганяли під бажання й особисті інтереси президентів, політичних груп і зовнішніх «кураторів», що від первинної ідеї, закладеної в документ, залишилося дуже мало. Та і влада занадто часто та демонстративно ігнорує вимоги Конституції: ми бачили, як в останні роки абсолютно не виконувалися статті, що гарантують вільний розвиток російської мови, дають соціальні гарантії, про відокремлення Церкви від держави та невтручання держави в справи Церкви. Вершиною політичного волюнтаризму стало внесення до тексту Конституції положень про курс України на інтеграцію в ЄС і НАТО – без проведення референдуму, з розумінням того, що це питання розколює суспільство. Це стало можливим не в останню чергу через мовчазне угодовство громадян: українці просто не виступили на захист своєї Конституції. Мовчання суспільства породжує вседозволеність влади. Вірю, що в найближчому майбутньому Конституція стане реальною цінністю для кожного громадянина України, яка допомагає усвідомити та втілити свої права. Дуже хочеться сподіватися, що знущання над Конституцією залишаться в минулому. Українські політики, гілки влади, політичні інституції повинні повернутися в конституційне поле – тільки так ми можемо забезпечити мир, єдність країни, порядок і ефективний розвиток України.

З Днем Конституції!

Всі новини
по темі