23 Лютого 2021

Останні рішення Ради національної безпеки й оборони України про заборону мовлення телеканалів і про введення санкцій проти низки громадян України та Російської Федерації, а також проти низки юридичних осіб, обвинувачених у фінансуванні тероризму, викликають серйозні побоювання. РНБО – важливий колективний орган у структурі президентської влади, і він має право розглядати подібні питання та застосовувати санкції – у межах, передбачених Конституцією й законодавством. І санкції – дійсно потужний і дієвий інструмент захисту національної безпеки України. Але неприпустимо, щоб РНБО використовувався як інструмент тиску на журналістів, громадських діячів, лідерів політичних партій.

Якщо у влади є достатньо доказів незаконних дій Віктора Медведчука, членів його сім’ї та його команди, ці докази мають стати надбанням гласності та предметом судового розгляду. РНБО – це не Верховний суд, не вища судова інстанція. Будь-які дані розвідувальних структур, будь-яка аналітика є лише елементом доказової бази, але не можуть підміняти собою судовий вердикт. У демократичному суспільстві мають діяти конституційно передбачені презумпція невинності, права та свободи громадян.

Я не є прихильником партії ОПЗЖ, критично ставлюся до форм і методів роботи пана Медведчука. Але вважаю неприйнятним у демократичній країні використання методів політичного переслідування, практики вибіркових рішень і виборчого правосуддя. Такі дії влади знаходяться в площині «простих рішень», що їх підносять суспільству як перемоги та торжество правосуддя. Але насправді вони є небезпечними ознаками популізму й авторитаризму.

Як народний депутат Верховної Ради України вважаю за необхідне вимагати ознайомлення депутатів із матеріалами, на підставі яких приймалося рішення про введення санкцій – тим більше, фігурантами списку санкцій є нинішні члени парламенту. З цього приводу необхідно скликати закрите засідання Верховної Ради з заслуховуванням членів РНБО. Також вважаю, що рішення Ради національної безпеки й оборони України мають стати приводом для звернення до суду з усією зібраною доказовою базою, але водночас РНБО не може підміняти собою органи правосуддя. Це – один із базисних принципів демократії, інакше спокуса простих і швидких рішень може завести нас в епоху нової автократії та правового нігілізму.

Всі новини
по темі