03 Лютого 2017

На жаль, вчора «Авдіївська криза» продовжилася. Продовжилася попри всі взаємні домовленості та гарантії щодо припинення вогню. Домовленості було порушено, причому порушено обома сторонами – потужних обстрілів зазнали Авдіївка, Донецьк, Макіївка, обстрілів із використанням заборонених мінськими домовленостями систем залпового вогню, артилерії великих калібрів і танків. Учора знову гинули люди. Багато людей. З обох боків лінії розмежування гинули мирні українці, на руїни перетворювалися будинки, школи, медичні заклади. У всього цього кошмару є просте пояснення – дуже багатьом із тих, на кому лежить прийняття рішень, війна вигідніша за мир. І такі є і з одного, і з іншого боку.

Час зупинитися, час закінчити проливати кров, час припинити будувати політичні кар’єри та множити бариші, використовуючи ненависть, злобу, страждання та людське горе. Україні потрібен МИР! Донбасу потрібен МИР! Усім нам потрібен МИР!

І мир є досяжним. Потрібно тільки відкинути геть меркантильні та вузькопартійні інтереси та зробити все для того, щоб якомога швидше реалізувати протоколи «Мінських домовленостей». Поки «Мінські домовленості» не реалізовано, кризи, подібні до авдіївської, будуть виникати знову та знову.

Один проти одного стоять десятки тисяч озброєних до зубів людей, і гарантувати, що навіть дрібна сутичка не переросте в чергову повномасштабну ескалацію, практично нереально.

Нічого не заважає українському парламенту проголосувати всю політичну частину «Мінських домовленостей», включно з конституційною реформою, проголосувати навіть із відкладеною датою виконання. У такий спосіб буде продемонстровано реальне прагнення та наміри врегулювати конфлікт мирним шляхом, а не бажання чекати роками, коли випаде ілюзорний шанс реалізувати «хорватський сценарій».

Нами, опозицією, передано до парламенту всі необхідні законодавчі ініціативи, їх тільки треба обговорити, внести до сесійної зали та проголосувати. А потім сідати всім миром і визначати, як гарантувати безпеку всіх процедур «Мінська» і їх прозорість. Якщо ж цей парламент не готовий виконувати домовленості, якщо для влади збереження коаліції та її вузькі електоральні інтереси вищі за людські життя, то потрібно відправляти цей парламент у відставку й міняти цю владу.

Водночас усі політики, які закликають до виходу України з «мінського» процесу, всі, хто саботує його, мають отримати персональні міжнародні санкції як противники мирного врегулювання та представники «партії війни».

Нарешті, якщо наша команда в тристоронній переговорній групі не спроможна знаходити компроміси та домовлятися, то ми маємо повністю або частково замінити її склад і знайти людей, які вміють вести переговори.

Безумовно, ключова роль у всіх цих питаннях за Президентом. І ключова роль, і головна відповідальність. Хочу нагадати Петру Олексійовичу, що майже три роки тому він обіцяв закінчити війну за два тижні, і саме тому отримав безпрецедентну підтримку тоді. Минуло майже три роки, а люди в далі гинуть на Донбасі.

Петре Олексійовичу, виконайте свою обіцянку, зупиніть війну! Це цілком і повністю у ваших можливостях. Проявіть політичну волю. Ну, а прямо зараз потрібно зробити все, щоб зупинити взаємні обстріли та повернутися до питання негайного розведення сторін. Дорогу здолає той, хто йде. Потрібно тільки захотіти йти.

Всі новини
по темі