24 Січня 2018

На поточній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи в Страсбурзі відбулася вкрай важлива подія, яка, сподіваюся, матиме серйозний вплив на процес встановлення миру в Україні.

Литовський парламентарій Егідіус Варейкіс виступив із доповіддю про гуманітарну ситуацію в Україні у зв’язку з бойовими діями на Донбасі. Особливо варто зазначити: Варейкіса складно назвати «другом Росії» і його критичну щодо української влади доповідь ніяк не можна списати на горезвісну «руку Кремля». Фракція Європейської народної партії, до якої належить пан Варейкіс, свого часу послідовно підтримувала Петра Порошенка й нинішній український режим.

Але заплющувати очі на «гріхи» нинішнього українського режиму не можуть уже навіть ті, хто так палко спочатку його підтримував.

Доповідь дала по-справжньому вражаючу картину гуманітарної трагедії, на яку українська влада намагається заплющувати очі. У результаті війни на Донбасі й анексії Криму гуманітарної допомоги потребують понад 4 млн осіб, війна забрала життя понад 10 тис. людей. Крім цього, понад 1,5 млн осіб стали внутрішньо переміщеними особами й майже півмільйона шукають притулку в інших країнах.

Наслідком доповіді стала резолюція ПАРЄ, у якій делегати Асамблеї більшістю голосів закликали владу України узгодити законодавство нашої країни з положеннями міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права, ратифікувати Римський статут, звільнити всіх утримуваних осіб, збільшити фінансування допомоги тимчасово переміщеним особам, створити механізми забезпечення виборчих прав тимчасово переміщених осіб на всіх виборах, спростити процедуру отримання соціальних і пенсійних виплат і багато іншого.

У процесі підготування та подальшого обговорення резолюції ми з Юлією Льовочкіною й закордонними колегами в Асамблеї внесли істотну поправку, яка була прийнята більшістю голосів членів ПАРЄ (українська делегація голосувала переважно проти): резолюція закликає Україну переглянути нещодавно прийнятий так званий «Закон про деокупацію» з тим, щоби він базувався на Мінських домовленостях і повною мірою забезпечував гуманітарні потреби й соціальний захист цивільного населення на непідконтрольних територіях і в зоні конфлікту.

Хочу підкреслити — це перша серйозна реакція світової спільноти на скандальний закон. Дуже важливо, що резолюція з’явилася саме в той час, коли Україну з візитом відвідав спеціальний представник Держдепартаменту Курт Волкер, перед черговим раундом американо-російських переговорів

Сподіваюся, що ця перемога стане внеском у майбутню велику перемогу всіх здорових сил в Україні й ще трохи наблизить такий потрібний усім нам мир.


Всі новини
по темі