08 Грудня 2017

Сьогодні в Парижі взяв участь у засіданні Комітету ПАРЄ з питань міграції, біженців та переміщених осіб. Надзвичайно важливо вказати на глибоку, змістовну та ємну доповідь Егідіюса Варейкіса з Литви, яка стосується гуманітарних наслідків війни в Україні. Пан Варейскіс, готуючи доповідь, виявив високу відповідальність, щирий гуманізм і навіть мужність, відійшовши від звичних для західних політиків штампів і догм щодо війни на сході України. Крізь доповідь проходить дуже правильна думка: нинішній українській владі, за великим рахунком, немає справи до страждань і поневірянь, з якими зіткнулися мільйони мирних жителів Донбасу, які здебільшого не брали участь у подіях останніх років і виявилися непідготовленими до катастрофи. Українські чиновники люблять розмірковувати про проблеми військових (що, безсумнівно, теж важливо), але ви майже не почуєте їхньої заклопотаності щодо долі мирних жителів, які страждають від воєнних дій.

Я глибоко вдячний пану Варейскісу за те, що він відкрито розкритикував нібито «проєвропейську» владу в Україні та прямо вказав на системну дискримінацію жителів Донбасу, обмеження їхніх політичних і соціальних прав. Минулого тижня навіть посол США в Україні Марі Йованович вказала на дискримінаційний характер урядової політики на Донбасі.

Київська влада не бачить сенсу в тому, щоби витрачати гроші на Донбас. Більше того: вона не бачить сенсу в поверненні Донбасу та Криму в Україну — будемо говорити відверто: адже там живуть громадяни, які ніколи не підтримають партії Майдану, ніколи не підтримають націоналістичну ідеологію й ніколи не віддадуть свій голос за авантюристів, які нині взяли владу у свої руки. Легше відмовитися від цієї території, думають у Києві. Але для проформи, про людське око можна використовувати ура-патріотичні гасла в пропагандистській роботі — адже війною й «турботою про користь держави» можна прикрити і провали в державному управлінні, і проблеми в економіці, і розкрадання бюджетних коштів у небувалих розмірах, і системні порушення громадянських свобод.

Також нам вдалося внести зміни до резолюції за результатами доповіді. Спочатку планувалося дати позитивну оцінку законопроекту про реінтеграцію Донбасу. Після мого виступу делегати ПАРЄ виступили зі стриманішим формулюванням: дійсно, у разі прийняття закону про реінтеграцію можна говорити про вихід України з Мінського процесу, а жителі регіону опиняться в ситуації ще більшого безправ’я та свавілля.

Спільними зусиллями здобули ще одну перемогу!

Всі новини
по темі