25 Квітня 2017

Шановне панство!

Я вдячний Асамблеї за вагому увагу, яку було приділено в січневій резолюції щодо України проблемам і викликам, які виникли в нашій країні в галузі демократії та прав людини — особливо в останні роки. Сигнал про те, що в Європі бачать і усвідомлюють ці проблеми, є дуже важливим для простих українців.

Але основна проблема полягає в тому, що головний адресат вміщених у резолюції закликів — українська влада — вдав, що взагалі не помітив цієї критики.

Тому вважаю, що Асамблеї варто ще чіткіше позначити свою позицію щодо негативних політичних процесів в Україні. Дуже важливо максимально повно торкнутися всього спектру проблем із правами та свободами людини в Україні. Грубе нехтування правами опозиції, громадських структур, переслідування інакодумців та опозиційних ЗМІ, гоніння на канонічну Церкву — все це є складовою частиною сучасного українського політичного життя.

У зв’язку з цим хотів би звернути особливу увагу делегатів Асамблеї на системні, регулярні та масштабні порушення свободи совісті та релігії в Україні, як це сформульовано в статті 9 Європейської конвенції про захист прав людини й основних свобод. А саме про свободу сповідувати свою релігію. Я наведу лише кілька найбільш кричущих прикладів порушення положень Конвенції:

  • На сьогодні захоплено приблизно 40 храмів, які належать релігійним громадам УПЦ. На жаль, спроби захоплень храмів не припиняються.
  • Відбувалися напади на священиків і навіть вбивства, які, на жаль, не було належним чином розслідувано.
  • У низці західноукраїнських областей органи державної влади припинили реєстрацію статутів релігійних громад УПЦ.
  • Службою Безпеки України було проведено обшуки у священнослужителів, журналістів і юристів, які захищають храми УПЦ від захоплень.
  • Більш явно почали виявлятися випадки втручання органів влади в життя релігійних громад.
  • Занепокоєння викликає поява низки законопроектів, які мають явно виражений дискримінаційний характер, а також передбачають втручання в діяльність релігійних громад і сприяють рейдерському захопленню майна релігійних громад України.
  • Не можна залишити поза увагою той факт, що Міністерство культури України з 2014 року практично не реєструє статути релігійних організацій УПЦ. За 2015/16 рік зареєстровано тільки 3 статути з 14-ти.

Шановне панство!

Сподіваюся, ці факти вичерпно характеризують стан справ у сфері свободи совісті в Україні. І це — повірте — тільки невелика частина системних порушень прав людини, на яку регулярно звертає увагу світової громадськості українська опозиція. Сподіваюся, ці факти створять умови для адекватної оцінки діяльності або бездіяльності української влади з боку Асамблеї.

Вірю, що спільними зусиллями в Україні все-таки буде створено по-справжньому стабільне, демократичне, європейське, толерантне й безпечне суспільство.

Дякую за вашу увагу.

Всі новини
по темі